We wsi znajduje się kościół i były klasztor zakonu kamedułów. Klasztor został zamieniony na Dom Pracy Twórczej. W dawnych eremach znajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynajmować. Na terenie byłego klasztoru znajduje się też restauracja, bar przekąskowy, galeria sztuki współczesnej dla dzieci, czytelnia Jana Pawła II, ufundowana po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r. Klasztor jest miejscem kilku imprez kulturalnych: koncertów „Nowej Muzyki”, Letniej Filharmonii Aukso oraz galerii fotografii. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest wciąż w użyciu i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncerty chorałów gregoriańskich.

Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. W dwóch przeszklonych wnękach, które prawdopodobnie były plądrowane przez Niemców w czasie II wojny światowej w poszukiwaniu kosztowności, widać poczerniałe od upływu czasu kości. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające taniec śmierci, alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca.

Pod Klasztorem, wzdłuż jeziora Wigry powstały liczne kempingi i pensjonaty. Na terenie wsi i Klasztoru 15-16 sierpnia odbywa się jarmark Wigierski.

Źródło: Wikipedia